WARSZTATY

  • Po co nam małżeństwo?
  • Czy my się znamy?
  • Czy to ty?
  • Jak ja ciebie kocham?
  • Co dalej po ślubie?
  • Dlaczego potrzebny nam Bóg?

WYKŁADY

  • Odpowiedzialne rodzicielstwo
  • Prawne aspekty sakramentu małżeństwa

SKUPIENIE KOŃCOWE

  • Życie łaską sakramentu małżeństwa
  • Modlitwa za męża/za żonę

Program RADOŚĆ i NADZIEJA to początek wielkiej przygody dojrzewania do miłości.

Jedna edycja Programu składa się z 2 spotkań stacjonarnych oraz 5 zadań e-learnigowych pomiędzy spotkaniami.

PIERWSZE SPOTKANIE
Zapraszamy Was na intensywny weekend – sobotę i niedzielę. Podczas tych dwóch dni przejdziecie przez 5 sesji warsztatowych oraz wykład nt. odpowiedzialnego rodzicielstwa. W niedzielę będzie również wspólna Msza św. Przez te dwa dni będziecie pracowali w małych grupach po 6-7 par przy wsparciu doświadczonego małżeństwa. Każda sesja warsztatowa to krótkie wprowadzenie, dynamiczne zadania i dialog tylko we dwoje przy kawiarnianym stoliku.

ZADANIA E-LEARNINGOWE
Pierwsze spotkanie jest bardzo intensywne, dlatego warto wrócić do niektórych zagadnień z perspektywy codzienności. Dzięki temu łatwiej wprowadzicie pozytywne zmiany w Waszej relacji. Temu służą zadania e-learnigowe.

DRUGIE SPOTKANIE
Na zakończenie zapraszamy Was ponownie na spotkanie. Tym razem tylko jeden dzień: niedziela. Weźmiecie udział w ostatniej sesji warsztatowej, wykładzie nt. prawnych aspektów sakramentu małżeństwa oraz w skupieniu duchowym. Będzie czas na medytację, możliwość spowiedzi i wspólną Mszę św.

EDYCJE PROGRAMU w roku 2023

EDYCJA 1

pierwsze spotkanie: 18-19 marca 2023
drugie spotkanie: 15 kwietnia 2023
szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się tutaj

EDYCJA 2

pierwsze spotkanie: 23-24 września 2023
drugie spotkanie: 28 lub 29 października 2023
szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się tutaj

Kolejne edycje pojawią się tutaj po wakacjach, jak tylko zostaną ustalone ich konkretne terminy.

Uwaga! Zapisy na poszczególne edycje Programu RADOŚĆ I NADZIEJA odbywają się w konkretnych, ustalonych wcześniej terminach. Informacje dotyczące dni oraz godzin zapisów znajdują się w zakładkach danych edycji (poniżej).

Zapraszamy na Program RADOŚĆ i NADZIEJA w Instytucie Studiów nad Rodziną im. Abp. K. Majdańskiego w Łomiankach przy ul. K. Baczyńskiego 9. Program jest skierowany do narzeczonych z Archidiecezji Warszawskiej.

Program RADOŚĆ i NADZIEJA składa się z dwóch spotkań stacjonarnych oraz 5 zadań e-learningowych. Pierwsza sesja jest bardzo intensywna i odbywa się w dwóch dniach wybranego weekendu, druga i końcowa sesja odbywa w ciągu jednego dnia kilka tygodni później. Pomiędzy pierwszym a drugim spotkaniem narzeczeni wykonują 5 zadań w warunkach domowych. Podczas sesji końcowej narzeczeni otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest 100% OBECNOŚCI obojga Narzeczonych na spotkaniach stacjonarnych oraz realizacja 5 zadań e-learningowych.

Jeśli praca lub inne zobowiązania nie dają Państwu pewności uczestnictwa w pełnych spotkaniach we wskazanych dniach, prosimy o znalezienie innego kursu, lepiej dostosowanego do Państwa grafiku.

TEMATYKA

Kurs przedmałżeński prowadzony wg Programu dla Narzeczonych RADOŚĆ i NADZIEJA powstał w 2010 roku w Fundacji Pomoc Rodzinie przy Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW. Program ten zastał zaaprobowany przez Duszpasterstwo Archidiecezji Warszawskiej i jest realizowany również w wielu parafiach na jej terenie. Program składa się z 6 sesji warsztatowych, 2 wykładów uzupełniających oraz skupienia końcowego.

Sesja I, dzień pierwszy – sesje warsztatowe: „Po co nam małżeństwo?”, „Czy my się znamy?” i „Czy to ty?”
Sesja I, dzień drugi  – sesje warsztatowe: „Jak ja ciebie kocham?” i „Co dalej po ślubie?” oraz wykład „Odpowiedzialne rodzicielstwo” (na koniec dnia jest przewidziana również Msza Święta)
Sesja końcowa – sesja warsztatowa: „Dlaczego potrzebny nam Bóg?”, wykład „Prawne aspekty sakramentu małżeństwa” oraz skupienie: „Życie łaską sakramentu małżeństwa”

Kurs jest prowadzony w małych grupach. W ramach sesji narzeczeni uczestniczą w wykładach, warsztatach i dialogu narzeczeńskim. Przewidziany jest również czas na modlitwę.

W ramach przygotowania do małżeństwa, narzeczeni są zobowiązani do wzięcia udziału w 3 spotkaniach w Poradni Rodzinnej. Spotkania te NIE ODBYWAJĄ się podczas spotkań weekendowych. Należy umówić się na nie dodatkowo, z nauczycielami naturalnych metod rozpoznawania płodności we własnej parafialnej Poradni Rodzinnej.

PROWADZĄCY

Kapłan oraz pary małżeńskie

ZASADY ORGANIZACYJNE

Ze względu na pracę metodą warsztatową w kursie mogą uczestniczyć wyłącznie PARY narzeczonych – nie ma możliwości udziału pojedynczych osób.

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest podanie: imion, nazwisk, miejsca zamieszkania i adresów mailowych obydwojga narzeczonych oraz numeru kontaktowego.

Dane Narzeczonych i adresy mailowe będą przyjmowane w terminie wcześniej określonym dla każdej edycji. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, o przyjęciu na kurs decyduje kolejność wpływu maili na adres Fundacji ([email protected]).

Pary wpisane na listę uczestników otrzymają drogą mailową informację o przyjęciu na kurs i prośbę o wpłatę zaliczki w wysokości 100 zł od pary.  Po zgłoszeniu zostaną wysłane linki do formularzy – osobny dla narzeczonej i dla narzeczonego. Prosimy o indywidualne, osobiste odpowiedzi.
Niewypełnienie formularzy oraz niewpłacenie zaliczki w terminie określonym dla każdej edycji w spowoduje skreślenie pary z listy uczestników.

Po wypełnieniu formularzy, około 10 dni przed pierwszym spotkaniem, małżonkowie prowadzący grupy warsztatowe wysyłają do uczestników zadanie przygotowujące do udziału w kursie.

KOSZTY

Całkowity koszt udziału w Programie to 350 zł od osoby. Kwota ta uwzględnia: wynajem sal, podręczniki dla uczestników, materiały warsztatowe, obiad (trzy dni), przekąski oraz inne koszty organizacyjne. Nie uwzględnia noclegu. W razie zgłoszenia potrzeby kwota może zostać rozłożona na raty.

Przedpłaty w wysokości 50 zł od osoby (100 zł od pary) prosimy wpłacać  na konto Fundacji Pomoc Rodzinie (dane poniżej). Pozostałą kwotę, czyli 300 zł od osoby (600 zł od pary), można wpłacić na miejscu gotówką lub przelewem w terminie określonym dla każdej edycji.

Rezygnacja z udziału w kursie później niż 5 dni przed sesją I pociąga za sobą utratę zaliczki, ze względu na wydatki poniesione przez Fundację związane z organizacją kursu.

Pytania i zapisy: [email protected]

Dane do przelewu:
Fundacja Pomoc Rodzinie
ul. Baczyńskiego 9, 05-092 Łomianki
Nr konta: 43 1500 2022 1220 2002 2391 0000
tytułem: imiona i nazwiska narzeczonych oraz data, np. 23-24 września 2023

DODATKOWE INFORMACJE

Program RADOŚĆ i NADZIEJA posiada rekomendację Archidiecezji Warszawskiej. Na zakończenie Programu narzeczeni otrzymują zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego niezbędne przy zawarciu sakramentu małżeństwa. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest 100% obecności podczas obu spotkań oraz przesłanie informacji zwrotnej z 5 zadań e-learningowych.
Gdy wiesz już, kogo chcesz uczynić swoją żoną – swoim mężem, to warto przygotować się do małżeństwa z tą konkretną osobą, a nie do małżeństwa “w ogóle”. Dlatego na Program zapraszamy pary narzeczonych, a nie pojedyncze osoby.
W ramach przygotowania do małżeństwa narzeczeni powinni wziąć udział w 3 spotkaniach w Poradni Rodzinnej. Spotkania te NIE ODBYWAJĄ SIĘ podczas spotkań weekendowych. Należy umówić się na nie dodatkowo najlepiej w własnej Diecezji.

Muszę przyznać, że oboje byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Zajęcia nie były pustym moralizowaniem ani zbiorem nudnych wykładów. Było dużo śmiechu i zabawy. Dowiedzieliśmy się o sobie nowych ciekawych drobnostek, choć wydawało się nam, że wszystko już wiemy. Poleciłabym ten kurs każdej parze nawet niekoniecznie narzeczonych.

Wydarzenia

Projekcja filmów

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w pokazach filmowych niosących w sobie wartości chrześcijańskie. Cykl rozpocznie się w najbliższy czwartek 7 marca br. projekcją filmu pt. „OPIEKUN”.  

23-24 Września 2023 Program 1 Ja+ Ty=My W Łomiankach

Serdecznie zapraszamy małżeństwa sakramentalne na Program JA+TY=MY, który odbędzie się w dniach 23-24 września 2023 r.  w  Łomiankach. Poprowadzą go ks. Jarosław Szymczak i pary trenerskie Fundacji Pomoc Rodzinie. Godziny zajęć:  sobota …

23-24 września 2023 – Program Radość i Nadzieja w Łomiankach

Zapraszamy na Program RADOŚĆ i NADZIEJA w Instytucie Studiów nad Rodziną im. Abp. K. Majdańskiego w Łomiankach przy ul. K. Baczyńskiego 9. Program jest skierowany do narzeczonych z Archidiecezji Warszawskiej. Program RADOŚĆ i …

16 Czerwca 2023 R. Konferencja: Piękno, Dobro I Prawda O Małżeństwie I Rodzinie – Łomianki

  Szanowni i Drodzy Państwo, zwracam się do Państwa z zaproszeniem na konferencję, która odbędzie się 16 czerwca 2023 w Łomiankach, ul K. Baczyńskiego 9 w siedzibie Instytutu Studiów nad Rodziną …

Jubileusz 15 lat Programów na Miłość i Życie oraz 25 lat Fundacji Pomocy Rodzinie

Niepełnoletnie, ale doskonałe!  15-ste urodziny Programów Na Miłość oraz 25-lecie Fundacji Pomoc Rodzinie w Łomiankach   10 czerwca br. w Instytucie Studiów nad Rodziną, świętowaliśmy 25-lecie Fundacji Pomoc Rodzinie oraz 15-lecie …

10 czerwca 2023 r. Jubileusz 15-lecia Programów na Miłość i Życie w Łomiankach

Kochani Trenerzy, Absolwenci i Sympatycy Programów, 10 czerwca 2023 organizujemy 15-lecie Programów na Miłość i Życie. Tak! to już 15 lat. W tym czasie trochę Programów doszło, trochę się rozeszły …

6-7 maja 2023 r. Program 3 NASZA RODZINA+SPOŁECZEŃSTWO w Łomiankach

Program 3 NASZA RODZINA+SPOŁECZEŃSTWO odbędzie się w dniach 6-7 maja 2023 r. w Instytucie Studiów nad Rodziną im. ks. abp K. Majdańskiego w Łomiankach przy ul. Baczyńskiego 9. Poprowadzą go ks. Jarosław Szymczak i pary trenerskie. …

22-23 kwietnia Program 1 Ja+Ty=My w Gdańsku

Serdecznie zapraszamy małżeństwa sakramentalne na Program 1 JA+TY=MY, który odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia w Szkole Podstawowej im. św. Jana de la Salle, ul. Słowackiego 101 w Gdańsku. Poprowadzą …