Projekt 2023
„Kształcenie liderów w zakresie doradztwa rodzinnego
w strukturach poradnictwa polonijnego”
Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2023”
Dotacja wynosi 150000,- zł. Całkowity koszt realizacji Projektu 160000,- zł
Oferta „Kształcenie liderów w zakresie doradztwa rodzinnego w strukturach poradnictwa polonijnego” stanowi kontynuację projektów z 2021 i 2022 roku i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w krajach emigracji na interdyscyplinarną wiedzę z zakresu małżeństwa i rodziny. Przygotowanie kolejnych osób w zakresie doradztwa rodzinnego stanowić będzie realne wsparcie środowisk polonijnych poprzez znajdowanie sposobów budowania dobra w rodzinach, a w sytuacji trudności i zagrożeń poprzez przeciwdziałanie zgłaszanym problemom, znajdowanie dróg pomocy i udzielenie profesjonalnego wsparcia.
Uzyskane w czasie szkolenia kompetencje służyć będą wzmocnieniu środowisk polonijnych poprzez podniesienie efektywności działania pomocowego oraz wzrost aktywności w społeczności lokalnej, a także budowanie struktur działań pomocowych na rzecz małżeństw i rodzin.
Pierwszą formę wsparcia stanowi prowadzone przez platformę on-line Studium Edukacyjne „Pomagam sobie- pomagam innym” dla Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju.
Drugą formę pomocy edukacyjnego wsparcia rodzin polonijnych stanowi Kongres Rodzin Polonijnych.
STUDIUM EDUKACYJNE „POMAGAM SOBIE – POMAGAM INNYM” 2023
Prowadzone na platformie on-line przeznaczone jest dla Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju.
Celem Studium jest podniesienie poziomu umiejętności osobistych i społecznych uczestników Studium w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk o rodzinie, a w szerszej perspektywie stanowi przygotowanie do wspierania i towarzyszenia innym członkom społeczności polonijnej.
Zajęcia edukacyjne Studium obejmują przekazywanie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu budowania relacji interpersonalnych, umacniania więzi rodzinnych, istoty zadań prokreacyjnych, wychowawczych, profilaktyki i poradnictwa zdrowotnego, interwencji kryzysowej w sytuacjach trudnych oraz organizacji poradnictwa na rzecz małżeństw i rodzin na emigracji. Prowadzone są w formie wykładów warsztatów i ćwiczeń.
Zajęcia prowadzone są w dwóch modułach: w module podstawowym – przeznaczonym dla nowych osób, które zgłosiły deklaracje uczestnictwa oraz w module poszerzonym – przeznaczonym dla osób, które wcześniej ukończyły moduł podstawowy
https://opoka.news/studium-edukacyjne-dla-polonii-online-pomagam-sobie-pomagam-innym
ZAJĘCIA STUDIUM EDUKACYJNEGO
– „POMAGAM SOBIE – POMAGAM INNYM” 2023 –
PROWADZONE SĄ W DWÓCH MODUŁACH:
1) MODUŁ PIERWSZY – PODSTAWOWY przeznaczony jest dla nowych osób, które zgłosiły deklarację uczestnictwa.
Uczestnicy modułu podstawowego
TYTUŁY PROGRAMOWYCH WYKŁADÓW DLA MODUŁU PODSTAWOWEGO
Towarzyszenie małżonkom w zakresie realizacji zadań prokreacyjnych
Towarzyszenie małżonkom w zakresie budowania jedności
Towarzyszenie małżonkom w zakresie realizacji zadań wychowawczych
Pomoc specjalistyczna w sytuacjach trudnych i kryzysowych
Podstawy poradnictwa
Praktyczne formy pomocy rodzinie na emigracji
2) MODUŁ DRUGI, POSZERZONY stanowi doszkalanie osób, które w 2022 roku ukończyły Studium Edukacyjne w ramach projektu „Rodzina polonijna wobec aktualnych wyzwań stojących przed małżeństwem i rodziną. Tworzenie struktur działań pomocowych i zgłosiły pragnienie kontynuacji kształcenia, a także dla osób, które uczestniczyły we wcześniejszych tego typu szkoleniach np.: we Francji, Belgii, Niemczech, Szkocji.
Uczestnicy modułu poszerzonego
TYTUŁY PROGRAMOWYCH WYKŁADÓW DLA MODUŁU POSZERZONEGO
Organizacja poradnictwa polonijnego
Wsparcie psychologiczno-terapeutyczne
Model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwami
Program formacyjny dla małżonków „Ja + Ty = My
Doskonalenie umiejętności wychowawczych
Poradnictwo zdrowotne
Wprowadzenie do Programu „12 kroków”
Metody pracy z konfliktem z uwzględnieniem mediacji pojednawczych
VI KONGRES RODZIN POLONIJNYCH
CONGRESS OF POLISH FAMILIES
ZAINWESTUJ W MAŁŻEŃSTWO – ZAINWESTUJ W RODZINĘ
hybrydowy
Gdańsk 15-17 września 2023
Organizatorami VI Kongresu Rodzin Polonijnych jest Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Rodzinie” we współpracy z Duszpasterstwem Emigracji Polskiej, Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Gdańskiej i Fundacją R7B
W czasie Kongresu przez wykłady i warsztaty podjęte zostaną zagadnienia budowania relacji małżeńskich i rodzinnych, duchowości małżeńskiej, wychowania dzieci i kryzysów małżeńskich. Równocześnie w duchu ewangelizacyjnym ukazane zostanie, że jest wiele rodzin polonijnych starających się żyć według wartości.
PLAKAT KONGRESU
RELACJE Z KONGRESU
W dniach 15 – 17 września 2023 r. odbył się w formie hybrydowej VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie wzięło udział blisko 500 osób z 28 krajów. Kongres odbył się pod hasłem: „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Głównym miejscem obrad Kongresu była Sala Plenarna Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk. Wśród uczestników były osoby min. z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Belgii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Węgier, Mołdawii, Gruzji, Białorusi i Ukrainy, Malty, Kazachstanu, Szwecji, Islandii i Holandii.
Stronę Kongresu odwiedziło ponad 9 tysięcy uczestników z całego świata.
https://kongresrodzinpolonijnych.pl/
Tu⬆ można obejrzeć 1. oraz 2. dzień VI Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych w Gdańsku.
Wersja oryginalna w języku polskim:
DZIEŃ 1 – https://www.youtube.com/live/FkMliieqfJE?feature=shared