Jubileusz 15 lat Programów na Miłość i Życie oraz 25 lat Fundacji Pomocy Rodzinie

Niepełnoletnie, ale doskonałe!

 15-ste urodziny Programów Na Miłość oraz 25-lecie Fundacji Pomoc Rodzinie w Łomiankach

 

10 czerwca br. w Instytucie Studiów nad Rodziną, świętowaliśmy 25-lecie Fundacji Pomoc Rodzinie oraz 15-lecie Programów na Miłość autorstwa księdza Jarosława Szymczaka i Agnieszki Rogalskiej.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą sprawowaną w intencji wszystkich osób związanych z Fundacją i programami. W auli Instytutu zebrali się zaproszeni goście i kapłani z kurii, przedstawiciele par trenerskich z całej Polski, ze Stanów Zjednoczonych, z Meksyku, miłośnicy i uczestnicy programów oraz gospodarze i domownicy.

– Kiedy w 1975 roku powstał Instytut Studiów nad Rodziną, przyjechał wtedy do Łomianek błogosławiony Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński i powiedział, że to takie skromne miejsce, które tak niewiele znaczy na mapie… Z tego skromnego miejsca wyrósł Instytut, Fundacja, która dzisiaj obchodzi 25-lecie i Programy Na Miłość, które z pomocą Bożej łaski rozeszły się po świecie. Chciałem podziękować, że jesteście i tworzycie to miejsce, i programy. Sprawuję tę mszę świętą za Was, bo dzięki Wam stało się to wszystko możliwe – mówił ksiądz Szymczak do zgromadzonych gości na początku eucharystii.

Podczas homilii ks. Robert Wielądek cytując księdza Grzywocza podkreślał, że aby dobro ocalało, trzeba je zanurzać w modlitwie. – Wchodzić w przestrzeń uwielbienia, to wołać Ducha Świętego, aby pokazywał to konkretne dobro, które się wydarzyło. Dlatego teraz, tutaj, to czynimy – mówił. 

W imieniu Duszpasterstwa Rodzin podziękował Księdzu Jarosławowi za wszystko, co do tej pory zdziałał i poprosił o „jeszcze”. Podkreślił również z humorem, że programy, mimo, że są niepełnoletnie, bo obchodzą dopiero 15-ste urodziny, to jako narzędzia pracy z małżeństwami są doskonałe.

Po mszy ksiądz Jarosław uhonorował przedstawicieli środowisk trenerskich i osoby, którym Fundacja i programy zawdzięczają szczególne wsparcie na drodze swojego dotychczasowego rozwoju, pamiątkowymi medalami odlanymi w brązie. Następnie zaprosił zgromadzonych na agapę i konferencję referującą rozwój programów w Stanach Zjednoczonych, w Meksyku, i w Polsce, w wyjątkowo prężnie działającym oddziale w Koszalinie.

Część konferencyjną zakończył obiad w ogrodach Instytutu. Był wielki tort i radosne “Sto lat” dla ks. Jarka.

– Jesteśmy rodziną, dzielimy te same wartości. Dostaliśmy w programach wielki dar i chcemy dzielić się tym darem z małżeństwami na całym świecie. Dziękujemy Wam, że jesteście – podsumowała przedstawicielka par trenerskich z Podlasia, Joanna Murawska, nie kryjąc wzruszenia.

– To fantastyczne, że możemy tu razem być, cieszyć się wzajemną obecnością i doświadczeniem wspólnoty wielkiej misji jaką Fundacja niesie w swojej służbie rodzinom i małżeństwom – podkreślił ks. Krzysztof Wolski, Dyrektor Instytutu Świętej Rodziny.

 

Ksiądz Jarosław Szymczak

Ks. Jarosław Szymon Szymczak (ur. 1962), od 30 lat kapłan Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach koło Warszawy, doktor teologii małżeństwa i rodziny. Przez wiele lat wykładowca na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW. Doradca małżeński i rodziny, zwany „Ratownikiem małżeństw”. Współzałożyciel Fundacji Pomoc Rodzinie i wraz z Agnieszką Rogalską współautor prowadzonych przez Fundację Programów na Miłość i Życie- warsztatowej formy rozwijania relacji małżeńskiej, obecnej już w kilku krajach świata. Spowiednik i serdeczny przyjaciel wielu rodzin.

Fundacja Pomoc Rodzinie

Założona w 1997 roku przez Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego, Monikę Wójcik i Ks. Jarosława Szymczaka. Misją Fundacji jest praktyczna służba rodzinie realizowana przez prowadzenie programów, warsztatów oraz spotkań dla narzeczonych, małżonków i całych rodzin.  Od roku w ramach Fundacji działa również Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna dla dzieci. Miejscem siedziby Fundacji jest Instytut Świętej Rodziny w Łomiankach.